Suplementy na stawy dla kotów

Suplementy na stawy dla kotów

O problemach ze stawami u kotów do niedawna mówiło się niewiele, zarówno o ich profilaktyce jak i diagnostyce. W centrum uwagi były psy, szczególnie psy ras dużych i olbrzymich. Na szczęście kocie choroby stawów – to jak im zapobiegać oraz jak je leczyć – coraz częściej zwracają uwagę lekarzy weterynarii oraz opiekunów. Zmiana jest widoczna także w kontekście suplementów wspierających stawy – coraz więcej pojawia się produktów dedykowanych kotom i coraz więcej prowadzonych jest badań naukowych nad skutecznością poszczególnych suplementów. Także opiekunowie coraz chętniej po nie sięgają i włączają je do diety swoich pupili. Jakie suplementy wspierające stawy są najczęściej stosowane i po które z nich warto sięgać? Jest to uzależnione przede wszystkim od tego, czy nasz kot ma już stwierdzoną np. chorobę zwyrodnieniową stawów czy też zależy nam na razie na profilaktyce ze względu na występujące czynniki ryzyka takie jak wiek, nadwaga lub otyłość czy predyspozycje genetyczne.

Kwasy omega-3

W obu przypadkach na pewno warto sięgnąć po suplement kwasów omega-3 w postaci oleju z łososia lub oleju z ryb morskich. Kwasy eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA) mają działanie przeciwzapalne, które jest kluczowe w przypadku chorób stawów oraz redukują produkcję prozapalnych cytokin, co pomaga zmniejszyć ból i obrzęk. Dzięki zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu koty mogą odzyskać lepszą ruchomość stawów. Omega-3 mogą również chronić chrząstkę stawową przed dalszymi uszkodzeniami, spowalniając postęp chorób zwyrodnieniowych stawów. Olej dobrej jakości, z dużą zawartością EPA i DHA, taki jak oleje Holista, podawany regularnie i w odpowiedniej dawce powinien stanowić podstawę suplementacji kota cierpiącego z powodu bólu stawów. Należy przy tym pamiętać, że oleje są także źródłem dużej ilości kalorii i uwzględniać je w codziennym bilansie energetycznym.

Blog

Kolagen typu II

Kolejnym suplementem, który warto stosować zarówno jako element profilaktyki jak i w przypadku już istniejącej choroby stawów jest kolagen typu II. Jest on głównym składnikiem chrząstki stawowej, pomaga w utrzymaniu jej integralności strukturalnej, wspierając odbudowę i regenerację. Zapobiega także powstawaniu dalszych uszkodzeń, niektóre z badań naukowych wskazują, że działa także przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Warto zatem włączyć go do diety nie tylko zwierząt młodych, rosnących i aktywnych, ale także tych, u których stwierdzono już choroby stawów, a także po przebytych urazach czy kontuzjach. Jego zaletą jest także wysoka akceptacja, ponieważ koty zazwyczaj lubią jego smak.

Czarci pazur i ekstrakt z Boswellia serrata

Gdy problemom ze stawami towarzyszy ból warto rozważyć podawanie kotu czarciego pazura. Przeprowadzono już wiele badań potwierdzających jego przeciwbólowe działanie w przypadku bólu mięśni i stawów u ludzi, a jego skuteczność porównywana bywa nawet ze skutecznością niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ich stosowanie nie zawsze jest możliwe, szczególnie u kotów starszych, warto zatem wypróbować alternatywę w postaci odpowiedniego suplementu. Czarci pazur jest także silnym antyoksydantem, wspiera trawienie i poprawia apetyt. 

Udowodnione w badaniach naukowych działanie przeciwbólowe w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów u ludzi oraz psów ma również ekstrakt z żywicy Boswellia serrata. Zawarte w nim kwasy bosweliowe zmniejszają ból i stan zapalny.

Choroby stawów kotów 

W przypadku gdy kot cierpi na schorzenia układu kostno stawowego, jakie jak zwyrodnienia, spondyloza lub stany bólowe, dobrym wyborem będzie Arthro Doctor. Jego innowacyjny, specjalnie opracowany skład będzie działał zarówno przeciwbólowo jak i przeciwzapalnie.