Wapń, fosfor i witamina D w diecie szczeniąt

Wapń, fosfor i witamina D w diecie szczeniąt

Wapń i fosfor są kluczowymi minerałami dla zdrowia szczeniąt, odgrywającymi fundamentalną rolę w rozwoju kości i zębów. Wapń jest niezbędny do budowy mocnych kości, a fosfor wspomaga proces mineralizacji. Odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie szczeniąt jest szczególnie ważny, aby zapewnić prawidłowy rozwój układu kostnego. U szczeniąt ras miniaturowych, małych i średnich stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić, zawierać się pomiędzy widełkami 1:1 do 2:1. U psów rosnących ras dużych stosunek ten nie może przekraczać 1,54:1. Zachowanie właściwej proporcji jest kluczowe, ponieważ zarówno nadmiar, jak i niedobór tych minerałów może prowadzić do problemów zdrowotnych.

W przypadku podawania karmy komercyjnej dla kociąt/szczeniąt nie powinno się stosować dodatkowo suplementów wapnia i fosforu. 

Wpływ niedoboru i nadmiaru wapnia i fosforu

Niedobór wapnia może prowadzić  do poważnych problemów zdrowotnych takich jak demineralizacja kości, co skutkuje osłabieniem struktury kostnej i może prowadzić do krzywicy, czyli deformacji kości. Możliwe stają się spontaniczne złamania, zwierze nie ma apetytu. 

Z kolei nadmiar wapnia, zwłaszcza przy niewłaściwym stosunku do fosforu, może powodować problemy z kośćmi i stawami, takie jak osteochondroza, która prowadzi do nieprawidłowego formowania się tkanki chrzęstno-kostnej. Może opóźniać wzrost zwierzęcia i prowadzić do wapnicy tkanek miękkich. Nadmiar fosforu również może zaburzyć równowagę mineralną i negatywnie wpłynąć na zdrowie kości, a także prowadzić do uszkodzenia nerek.

Blog

Rola witaminy D

Zwierzęta są zależne od dostarczenia witaminy D w diecie. Witamina D odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia i fosforu, wspomagając ich wchłanianie w jelitach. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia i fosforu we krwi, co jest kluczowe dla mineralizacji kości. Niedobór witaminy D może prowadzić do zaburzeń wchłaniania wapnia i fosforu, co skutkuje problemami z kośćmi, takimi jak przy niedoborze wapnia. W diecie szczeniąt witamina D powinna być dostarczana w odpowiednich ilościach, aby wspierać zdrowy rozwój układu kostnego,  jej bogatym źródłem jest tran z dorsza. W przypadku diet gotowanych czy BARF stosowana powinna być codziennie, natomiast w przypadku żywienia karmami komercyjnymi, 3 razy w tygodniu. 

Żywienie szczeniąt ras dużych i olbrzymich

Szczenięta ras dużych i olbrzymich mają szczególne wymagania dotyczące wapnia, fosforu i witaminy D, ze względu na okres ich intensywnego wzrostu i duże rozmiary w dorosłości. Ich dieta musi być starannie zbilansowana, aby uniknąć zarówno nadmiarów i niedoborów. Zbyt wysoka podaż wapnia i fosforu w diecie tych szczeniąt może prowadzić do zaburzeń rozwojowych kości i stawów. W przypadku tych ras szczególnie ważne jest monitorowanie ilości podawanych składników odżywczych i niewprowadzanie dodatkowej suplementacji wapniem jeśli lekarz nie wskaże inaczej.

Podsumowanie

Wapń, fosfor i witamina D są niezbędnymi składnikami diety szczeniąt, odgrywającymi kluczową rolę w ich zdrowiu i rozwoju. Odpowiedni stosunek wapnia do fosforu oraz właściwe ilości witaminy D są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju układu kostnego. Szczenięta ras dużych i olbrzymich mają szczególne wymagania dotyczące tych składników odżywczych, co wymaga starannego zbilansowania diety. Regularne monitorowanie i wybór odpowiedniego żywienia są kluczowe dla zapewnienia zdrowego startu w życie.