Nowotwory u psów i kotów: co musimy wiedzieć?
Ten wpis poświęcony jest tematowi, o którym nikt z nas nie chce myśleć, ale który jest niezmiernie ważny dla zdrowia naszych czworonogów - nowotworom. Temat jest trudny, ale mając świadomość, co to jest nowotwór, jakie są jego rodzaje i jak możemy pomóc naszym zwierzętom, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć i zaradzić potencjalnym problemom.
Nowotwór to inaczej zmiana tkankowa, której powstanie jest wynikiem niekontrolowanego i nieprawidłowego podziału komórek. Nowotwory możemy podzielić na łagodne i złośliwe. Różnią się one między sobą przede wszystkim tym, jak bardzo są agresywne, jak szybko rosną i czy mają zdolność do przerzutów.
Rak czy nowotwór złośliwy
Rak to specyficzny typ nowotworu złośliwego, który powstaje w tkankach nabłonkowych, takich jak skóra czy błony śluzowe. Rak charakteryzuje się niekontrolowanym podziałem komórek i zdolnością do tworzenia przerzutów, co oznacza, że może on rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Właśnie to sprawia, że rak jest tak niebezpieczny dla zdrowia naszych zwierząt.
Badania wskazują, że aż 7,5% wszystkich zdiagnozowanych nowotworów u psów i kotów dotyczy przewodu pokarmowego. Co więcej, aż 87,1% tych nowotworów jest złośliwych. To bardzo ważne statystyki, które pokazują, jak istotna jest profilaktyka i wcześniejsza diagnostyka. Biorąc pod uwagę odcinki przewodu żołądkowo-jelitowego, 50,2% nowotworów złośliwych znajdowało się w jelicie, 27,8% w wątrobie i pęcherzyku żółciowym, 13,6% w trzustce, 6,3% w żołądku, 1,5% w okolicy odbytu i 0,75% w przełyku. Najczęściej zdiagnozowanymi nowotworami złośliwymi w przewodzie pokarmowym są gruczolakoraki i chłoniaki.
Jakie zwierzęta chorują?
Interesujące jest to, że niektóre rasy są bardziej podatne na rozwój tych nowotworów niż inne. Na przykład koty perskie i Maine Coon mają znacznie niższe prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu złośliwego w przewodzie pokarmowym w porównaniu z kotem europejskim krótkowłosym, podczas gdy koty syjamskie mają istotnie wyższe szanse na rozwój takiego nowotworu. Warto to wiedzieć, aby dostosować opiekę do konkretnych potrzeb naszych czworonożnych przyjaciół. Analizy pokazały również, że prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu złośliwego w przewodzie pokarmowym wzrasta wraz z wiekiem zwierzęcia, przy średnim wieku w momencie diagnozy wynoszącym 11,2 roku. Nie oznacza to jednak, że młodsze zwierzęta są całkowicie bezpieczne. Tak jak w przypadku ludzi, zasada "im wcześniej, tym lepiej" jest bardzo ważna..
Zaobserwowaliśmy istotną zmianę aktywności przeciwutleniającej i zawartości fitoskładników w ekstrakcie etanolowym niż w ekstraktach wodnych. Silne właściwości przeciwutleniające i wyższa zawartość składników odżywczych w spirulinie mogą odgrywać istotną rolę w suplemencie diety i zwalczaniu niedożywienia.
Wśród psów najczęściej występują guzy z komórek tucznych (MCT), czerniaki oraz naczyniakomięsaki, a z kolei koty są bardziej narażone na włókniakomięsaki, chłoniaki (komórek T i B), złośliwe guzy sutka oraz raka płaskonabłonkowego (SCC). W przypadku psów najczęściej stwierdzane lokalizacje tych guzów obejmują układ moczowo-płciowy, śledzionę, tkanki miękkie i skórę, natomiast u kotów, lokalizacje te są zróżnicowane. Ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że u irlandzkich spanieli wodnych i retrieverów płaskonosych, aż około 50% populacji umiera z powodu raka, podczas gdy u shih tzu czy jamników, śmiertelność związana z rakiem jest znacznie niższa. Okazuje się również, że dziedziczny temperament psów, który zwiększa stres psychiczny, jest związany z ogólnym ryzykiem wystąpienia wielu rodzajów chorób nowotworowych u psów.
Istotna dietoprofilaktyka
Mówiąc o profilaktyce nowotworowej, istotną rolę pełnią suplementy. Poznaj produkty, które wspomogą organizm Twojego pupila!
Badania pokazują, że kwasy omega-3 mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, co jest istotne, ponieważ przewlekłe stany zapalne mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Chociażby badanie zatytułowane "Therapeutic Effect of EPA/DHA Supplementation in Neoplastic and Non-neoplastic Companion Animal Diseases: A Systematic Review" przeprowadzone przez Magalhães TR, Lourenço AL, Gregório H, Queiroga FL, zostało opublikowane w czasopiśmie "In Vivo" (Athens, Greece) w okresie od maja do czerwca 2021 roku. W ramach tego systematycznego przeglądu, autorzy przeprowadzili analizę 23 badań - 20 dotyczących psów i 3 dotyczących kotów, skupiając się na terapeutycznym efekcie suplementacji EPA/DHA, czyli kwasów tłuszczowych omega-3, w chorobach nowotworowych i nienowotworowych u zwierząt towarzyszących. Stwierdzili, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 wykazuje korzyści terapeutyczne w przypadku takich schorzeń jak alergiczne zapalenie skóry, zaburzenia okrywy włosowej, zapalenie rogówki i spojówek, choroba zastawek oraz choroba zwyrodnieniowa stawów u psów i kotów. Autorzy zauważyli także potencjalne korzyści dla psów z przewlekłą niewydolnością serca i chłoniakiem oraz kotów z alergicznym zapaleniem skóry. Jednakże, zgodnie z wynikami badania, konieczne są dalsze badania o wyższej jakości metodologicznej, aby wzmocnić te dowody. Wyniki tego przeglądu wskazują na potencjalne korzyści z suplementacji EPA i DHA w leczeniu uzupełniającym różnych chorób nowotworowych i nienowotworowych u psów i kotów.
To doskonałe źródło białka, witamin, składników mineralnych oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wspomaga organizm w oczyszczaniu z metali ciężkich oraz toksyn. Ma udowodnione działanie podnoszące odpowiedź immunoliogiczną zwierzęcia.
Są one bogatym źródłem witamin z grupy B i innych ważnych składników, które pomagają wspierać zdrowy system immunologiczny. Silny system immunologiczny jest jednym z naszych najlepszych mechanizmów obronnych przeciwko rozwojowi nowotworów.
Chociaż nie możemy całkowicie wyeliminować ryzyka nowotworów, możemy podjąć działania, które pomogą wspierać zdrowie naszych zwierząt i potencjalnie zapobiegać rozwoju nowotworów. Odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia, kontrole weterynaryjne oraz odpowiednie suplementy diety mogą odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszych pupili. Pamiętajmy, że zdrowie naszych zwierząt zależy od nas. Bez badań profilaktycznych i wizyt u specjalistów nie można mówić o dobrej profilaktyce zdrowotnej. Pamiętajmy również, że jesteśmy dla naszych zwierząt najważniejszą osobą na świecie. Jesteśmy ich głosem i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić ich zdrowie i dobrobyt.