Sól do diety BARF dla psów i kotów 400g

Sól do diety BARF dla psów i kotów marki Holista to naturalna sól kamienna niejodowana biała. Drobnoziarnista, aby łatwiej stosować ją w diecie B.A.R.F. lub gotowanej. Nie zawiera w składzie E 536 (żelazocyjanek potasu K4Fe(CN)6). 

26,00 zł
5 punktów w Programie Lojalnościowym.
Ilość

Sól jest źródłem podstawowych elektrolitów: chloru, sodu i potasu. Sód jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi elektrolitowej oraz ciśnienia osmotycznego. Reguluje równowagę wodną w przestrzeniach wewnątrz i zewnątrzkomórkowych, odpowiada za przenoszenie ładunku elektrycznego w błonach komórkowych, wpływa na ciśnienie krwi. Niedobory sodu prowadzą do zaburzeń równowagi elektrolitowej, ciśnienia osmotycznego, zaburzeń równowagi wodnej organizmu, zaburzeń pracy mózgu oraz nerek. 

Kiedy podawać sól?
- do bilansowania diety gotowanej lub surowej
- do uzupełniania elektrolitów na skutek utraty płynów 


Skład: 100% sól (NaCl)
Każda partia surowca jest selekcjonowana przez ekspertów na podstawie aktualnych badań jakościowych.


Skład analityczny/100g: Chlorek sodu 98.0%, Wapń 0.4%, Magnez 0.2%

Sposób podania: do diet przygotowywanych samodzielnie zgodnie z wyliczonym zapotrzebowaniem. 


BARF to skrót, od angielskojęzycznej nazwy tego sposobu żywienia, czyli Biologically Appropriate Raw Food, co można przetłumaczyć jako "biologicznie odpowiedni surowy pokarm". Podstawowym założeniem tego sposobu żywienia jest podawanie zwierzętom posiłków, które są złożone z samych naturalnych, surowych składników. Dieta BARF zakłada, że zarówno przewód pokarmowy zwierząt, jak i cała ich fizjologia nie uległy zbyt dużym zmianom w procesie udomawiania, a ich potrzeby żywieniowe są podobne jak przed udomowieniem. Zgodnie z tym założeniem, np. psy powinny żywić się tym samym co wilki w ich naturalnym środowisku, czyli tym, co uda im się upolować. Jako że nasze domowe psy nie polują w lasach, by znaleźć sobie obiad, właściciele powinni możliwie jak najwierniej komponować posiłki dla swoich pupili.

Ten sposób żywienia zwierzęcia zakłada, że pies czy kot będzie karmiony niemal wyłącznie elementami zwierząt. Głównie są to mięso, kości oraz podroby. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą też być uzupełnianie niewielkimi dodatkami owoców bądź warzyw jednak nie jest to konieczne. Ważniejsze mogą być dodatkowe suplementy, które uzupełniają niedobory składników w mięsie, które pochodzi z przemysłowych hodowli zwierząt.

Podstawowym założeniem komponowania posiłków w diecie BARF jest to, że zwierzę będzie jadło według swoich naturalnych potrzeb. Fakt, że psy i koty są z natury czworonogami mięsożernymi, sprawia, że mogą one czerpać z mięsa i podrobów wszystkie potrzebne im składniki odżywcze. Jednak mięso dostępne dla właścicieli w sklepach jest pozbawione niektórych składników, jakie są bardzo istotne dla zdrowia psa czy kota. Znajdują się one między innymi w krwi, która nie jest obecna w mięsie sklepowym, mózgach, które są trudnodostępne, a także w wielu podrobach (grasica, trzustka), jakie ciężko jest zakupić. Dlatego też pojawia się konieczność dodatkowej suplementacji zwierząt, których właściciele zdecydowali się na dietę BARF.

Suplementy, które mają za zadanie uzupełnić takie braki, nazywają się suplementami obowiązkowymi, gdyż bez nich dieta psa nie będzie zawierała wszystkich niezbędnych składników mineralnych aminokwasów czy witamin.

Co ważne, naturalne suplementy i dodatki mają szerokie zastosowanie w przypadku niektórych dolegliwości zdrowotnych u zwierząt. Zawarte w tych suplementach składniki mogą np. przeciwdziałać objawom alergii, wspomagać pracę wątroby, regenerować stawy bądź działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Mogą one też w diecie stanowić zastępstwo dla składników, które nie mogą znaleźć się w diecie zwierzęcia ze względu na alergie pokarmowe bądź jego ewentualne problemy trawienne.

Sód zawarty w Sól do diety BARF Holista. jest głównym składnikiem mineralnym w organizmie zwierzęcia. W głównej mierze odpowiada za jego właściwe nawodnienie oraz reguluje równowagę kwasowo-zasadową, objętość płynów w organizmie, a także ciśnienie osmotyczne. Niedobór zasadniczo występuje rzadko, jednak pojawia się, gdy zwierzę utraci duże ilości wody, np. przy chorobach przebiegających z biegunką lub wymiotami. Wśród objawów świadczących o niedostatecznej ilości sodu można wyróżnić niepokój i przyśpieszoną częstotliwość bicia serca. Dodatkowo zwierzę ma zwiększone łaknienie, a jego błony śluzowe stają się suche i lepkie.

Potas z kolei jest niezwykle ważnym pierwiastkiem, który powoduje, że mięśnie szkieletowe psa odpoczywają. Ponadto jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania większości narządów wewnętrznych organizmu. Potas jest też potrzebny do działania gospodarki elektrolitowej, która decyduje o tym, ile wody przyswoi zwierzę. Niedobór tego składnika może doprowadzić do odwodnienia zwierzęcia. Konsekwencją niskiego poziomu potasu może też być spowolnienie wzrostu i łamliwość kości oraz apatia. Niedobór tego składnika skutkować może także apatią, osłabieniem mięśnia sercowego, uszkodzeniem nerek i serca, a nawet paraliżem.

Chlor pełni w organizmie funkcje regulacji pH płynów ustrojowych, ciśnienia osmotycznego, przewodnictwa nerwowego oraz przepuszczalności błon komórkowych. Dodatkowo uczestniczy w procesie trawienia białek i produkcji kwasu solnego w soku żołądkowym, a także reguluje przemiany metaboliczne. Jego niedobór powoduje osłabienie, bolesne skurcze mięśni, drgawki czy zmęczenie.

Wszystkich tych składników dostarczysz swojemu zwierzęciu stosując Sól do diety BARF dla psów i kotów marki Holista.

Wybierając Holista masz pewność, że wszystkie produkty, które podajesz swoim zwierzętom, są czyste, bezpieczne i spełniają najbardziej rygorystyczne międzynarodowe wymagania. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących oferowanych produktów zawsze możesz skontaktować się z naszym doradcą dietetycznym. Uzyskasz w ten sposób odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania dotyczące żywienia i suplementacji Twojego zwierzęcia.

H59
473 Przedmioty

Specyficzne kody

Ciekawe badanie! 

Literatura: Kirk, C.A., Jewell, D.E., Lowry, S.R. Effects of sodium chloride on selected parameters in cats, Vet Ther 7, 2006, 333–346.
Badania na czterech grupach kotów (10 zdrowych, 10 otyłych, 10 starszych i 6 z przewlekłą choroba nerek). Przez 12 tygodni stosowano dietę zawierającą albo 0,35% Na i 0,7% Cl, albo 0,7% Na i 2,06% Cl. Stwierdzili, że wyższa zawartość chlorku sodu powoduje wzrost ilości oddawanego moczu we wszystkich grupach zwierząt poza grupą z chorobą nerek. W grupie tej koty wyjściowo oddawały większą objętość moczu i w efekcie nie reagowały na zwiększoną zawartość soli w diecie, a poza tym zwiększenie ilości soli w diecie spowodowało szybkie pogłębianie się choroby nerek. Wyniki te sugerowałby więc, że największym zagrożeniem związanym z podawaniem diety wysokosodowej jest podkliniczna choroba  nerek.

Literatura:  Xu, H, Laflamme, DP, Long, GL. Effects of dietary sodium chloride on health parameters in mature cats. J Feline Med Surg 2009 
W trwającym 6 miesięcy badaniu wzięły udział 24 koty, średnia wieku 7 lat. Podzielonym na dwie grupy podawano dwie różne diety: jedną z zawartością sodu 1.11% i chloru 1.78% oraz drugą z zawartością sodu 0.55% i chloru 1,02% w suchej masie.
Spożycie pokarmu, masa ciała, zawartość mineralna kości, stan nawodnienia organizmu, ciśnienie krwi oraz markery funkcji nerek (poziom fosforu, mocznika i kreatyniny we krwi, ciężar właściwy moczu) nie uległy zmianie pod wpływem spożycia soli i nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych

Literatura:  Chetboul V, Reynolds BS, Trehiou-Sechi E, Nguyen P, Concordet D, et al. (2014) Cardiovascular Effects of Dietary Salt Intake in Aged Healthy Cats: A 2-Year Prospective Randomized, Blinded, and Controlled Study. PLOS ONE 9(6)

W badaniu wzięło udział 20 kotów, średnia wieku 10 lat, u których nie stwierdzono chorób nerek, serca ani innych problemów ze zdrowiem. Badanie trwało 24 miesiące.
Koty w grupie badawczej były karmione karmą z zawartością sodu 1.3% i chloru 2.27% Koty w grupie kontrolnej były karmione karmą z zawartością sodu 0,35% i chloru 0,7% Wysoki spożycie soli nie miało negatywnego wpływu na ciśnienie tętnicze, częstość akcji serca i pracę mięśnia sercowego, ocenianą w badaniu echokardiograficznym i badaniu dopplerowskim.

Literatura:  Buranakarl, C., Mathur, S., Brown, S.A. Effects of dietary sodium chloride intake on renal function and blood pressure in cats with normal and reduced renal function, Am J Vet Res 65, 2004

Badano 7 kotów zdrowych i 14 z indukowaną przewlekłą chorobą nerek, w wieku 1-1.5 roku. Podawano im kolejno 3 różne diety:

- niskosodowa – zawartość sodu 0,05% w suchej masie

- średnia zawartość sodu – 0,1%

- wysoka zawartość sodu – 0,2% 

Zwiększenie ilości sodu w diecie nie powodowało wzrostu ciśnienia tętniczego, zwiększyło za to wskaźnik filtracji kłębuszkowej u kotów z niewydolnością nerek. Dieta niskosodowa wiązała się z hipokaliemią i wysokim wydalaniem potasu, które zmniejszyło się w odpowiedzi na suplementację NaCl.

Literatura:  Steffen, C.; Kienzle, E.; Dobenecker, B. High Intake of Sodium Chloride for 28 Days Causes No Effect on Serum FGF23 Concentrations in Cats. Animals 2022, 12

W dwóch badaniach wzięło udział 11 kotów. W pierwszej próbie koty otrzymywały kompletną i zbilansowaną dietę kontrolną; w drugiej próbie dodano chlorek sodu (8 g/kg/s.m.)). Badania trwały 28 dni. W trakcie całego badania u żadnego z kotów nie zaobserwowano niepożądanych skutków klinicznych. Spożycie wody istotnie wzrosło w grupie otrzymującej karmę z dodatkiem soli. Wysokie spożycie chlorku sodu nie wpływało na stężenie FGF23 w surowicy, jak obserwowano u innych gatunków. Potwierdza to inny związek między FGF23 a chlorkiem sodu u kotów w porównaniu z innymi gatunkami, co ogranicza możliwe wnioski dotyczące ciśnienia krwi i innych implikacji klinicznych.

W Holista pielęgnujemy wartości przyjazne środowisku jedną z nich jest zasada NO WASTE (bez marnotrawstwa), którą wdrażamy w trosce o naszą planetę.

Icon_save.pngW procesie produkcji naszych suplementów korzystamy z opakowań, które nie tylko zapewniają bezwzględne bezpieczeństwo zamkniętego w opakowaniu surowca, ale można przeznaczyć je do recyklingu.
#thinkgreen  #nowaste

Jak postępować zgodnie z zasadą NO WASTE? TO PROSTE!

1. Oderwij wieczko
2. Zerwij etykietę wzdłuż perforacji
3. Wieczko, etykietę oraz opakowanie wrzuć do żółtego pojemnika na plastik. 
4. Wszystkie części opakowania nadają się do recyklingu.

Pamiętaj, że opakowanie możesz wykorzystać ponownie, uzupełniając je suplementem z opakowania Ekonomicznego typu DOYPACK

Chcesz wiedzieć więcej na temat naszych opakowań? 

Każde z naszych opakowań zostało zaprojektowane w taki sposób, aby po pierwsze zapewnić bezwzględne bezpieczeństwo zamkniętego w opakowaniu surowca, a po drugie przeznaczyć je do recyklingu. Oprócz szkła używamy słoików oraz doypacków wykonanych w całości z tworzywa HDPE, które uważane są za jedne z najbezpieczniejszych dla zdrowia. Z HDPE produkuje się wiele zabawek dla dzieci, jak również opakowania na jogurty czy kefiry. Jest to tworzywo droższe i cenniejsze niż popularny PET. 

Ponieważ naklejanie etykiet może spowodować obniżenie jakości produktu poddanego recyklingowi i tym samym przesuwa go dalej w łańcuchu recyklingu zrezygnowaliśmy z tego typu etykiet na rzecz 100% recyklingowanej, etykiety termicznej o dodatkowo zredukowanej masie własnej. 

Dzięki procesom zmierzającym do ponownego wykorzystania różnego rodzaju odpadów materiały stają się ponownie wartościowe. Recykling sprawia, że odpady nie trafiają na składowiska, a zostają przetwarzane na użyteczne surowce. KAŻDE Z NASZYCH OPAKOWAŃ MOŻESZ PODDAĆ RECYKLINGOWI. 

Dbajmy o siebie, zwierzęta świadomie szanując miejsce, na którym wszyscy żyjemy.

Podziel się swoją opinią z innymi właścicielami