Boswellia w świetle badań naukowych

Boswellia w świetle badań naukowych

Boswellia serrata, znana również pod nazwą kadzidłowiec, od wielu wieków wykorzystywana była w medycynie ajurwedyjskiej. Ostatnie badania naukowe potwierdzają jej potencjał w leczeniu stanów zapalnych i chorób zwyrodnieniowych stawów u ludzi. Choć badania dotyczące suplementacji Boswellią u kotów są wciąż ograniczone, dostępne dane sugerują, że ekstrakt z tej rośliny może być również skuteczny w terapii chorób stawów u psów. W artykule przyjrzymy się zarówno badaniom na ludziach, jak i jedynemu dostępnym badaniu na psach, aby zrozumieć potencjalne korzyści z suplementacji Boswellią u zwierząt domowych. 

Skuteczność boswellii w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Badanie przeprowadzone przez Yu i współpracowników (2020) * jest systematyczną analizą obejmującą 7 randomizowanych badań z grupą kontrolną, które oceniały skuteczność boswellii w formie ekstraktu u pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów. Metaanaliza ta, która objęła łącznie 545 pacjentów, wykazała, że suplementacja boswellią znacząco 

Przeprowadzono analizę badań, które miały określić skuteczność stosowania Boswellia Serrata u pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów. W badaniach łącznie wzięło udział ponad 500 pacjentów, a wyniki wykazały, że suplementacja tą substancją znacząco łagodzi ból, redukuje sztywność stawów oraz poprawia ich funkcję. Co istotne, pozytywne efekty były zauważalne już po 4 tygodniach regularnego stosowania ekstraktu w dawkach wynoszących od 100 do 250 mg dziennie.

Blog

Boswellia w leczeniu psów: badania nad chorobami stawów i kręgosłupa

Reichling i współpracownicy (2004) przeprowadzili badanie, w którym 29 psów z przewlekłą chorobą stawów i kręgosłupa otrzymywało ekstrakt z boswellii w dawce 400 mg na 10 kg masy ciała raz dziennie przez 6 tygodni. U 25 z tych psów choroba zwyrodnieniowa została potwierdzona radiologicznie. Już po dwóch tygodniach stosowania suplementu 71% psów wykazywało poprawę, co obejmowało zmniejszenie nasilenia kulawizny, bólu oraz sztywności chodu. Po zakończeniu sześciotygodniowej terapii zanotowano statystycznie istotne zmniejszenie objawów klinicznych.

Wnioski

Chociaż badania nad boswellią u kotów są wciąż potrzebne, istniejące dowody sugerują, że ekstrakt z tej rośliny może być skutecznym suplementem diety w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów zarówno u ludzi, jak i u psów. U ludzi, regularne stosowanie boswellii w dawkach od 100 do 250 mg dziennie przez co najmniej 4 tygodnie może prowadzić do znaczącej poprawy funkcji stawów i redukcji bólu. Z kolei u psów, suplementacja w dawce 400 mg na 10 kg masy ciała przez 6 tygodni przynosiła pozytywne efekty u większości badanych zwierząt. Wnioski te sugerują, że boswellia może być wartościowym dodatkiem w terapii stanów zapalnych i chorób zwyrodnieniowych stawów u zwierząt domowych, szczególnie u psów. Dalsze badania są konieczne, aby w pełni ocenić potencjalne korzyści tej rośliny w leczeniu kotów i innych zwierząt jednak nasze doświadczenie wskazuje, że również koty odnoszą korzyść z przyjmowania tego preparatu. 

Źródła:

Yu G, Xiang W, Zhang T, Zeng L, Yang K, Li J. Effectiveness of Boswellia and Boswellia extract for osteoarthritis patients: a systematic review and meta-analysis. BMC Complement Med Ther. 2020 Jul 17;20(1):225 

Reichling, J.; Schmökel, H.; Fitzi, J.; Bucher, S.; Saller, R. Dietary Support with Boswellia Resin in Canine Inflammatory Joint and Spinal Disease. Schweiz. Arch. Tierheilkd. 2004, 146, 71–79.