Czym rożnią się: algi morskie, spirulina i chlorella?

Czym rożnią się: algi morskie, spirulina i chlorella?

Zarówno algi morskie, spirulina i chlorella mają wiele dobroczynnych właściwości i większości opiekunów psiaków i kociaków kojarzą się z superfoodem pochodzącym z mórz i oceanów. Mimo podobieństw nie są one jednak substancjami, które stosuje się zamiennie. Każda z nich ma swoje unikalne właściwości, które mają korzystne działanie na organizm. W poniższym artykule zajmiemy się wyjaśnieniem różnic i omówieniem podobieństw pomiędzy chlorellą, spiruliną i algą morską Ascophyllum nodosum, ponieważ to właśnie te produkty najczęściej stosujemy w psich i kocich miskach.

Aby dobrze zrozumieć różnice, musisz wiedzieć, że algi dzielimy ze względu na ich rozmiary:
- makroglony (algi makroskopowe)
- mikroalgi (algi mikroskopowe)

Makroglony to już złożone organizmy wielokomórkowe, które rosną w środowiskach morskich. Mikroalgi to organizmy jednokomórkowe, które mają zdolność wzrostu w różnych warunkach środowiskowych. (Enzing et al. 2014). Niebiesko-zielone algi to mikroalgi; są one również nazywane sinicami ze względu na ich typ komórek prokariotycznych (Kovac et al. 2013). Są one najstarszymi formami życia na Ziemi i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów wodnych. Spirulinę powinniśmy więc określać mianem cyjanobakterii, a nie algi, ponieważ spirulina należy do innej grupy organizmów niż algi.

Blog

Co to jest Chlorella

Chlorella charakteryzuje się doskonałym profilem odżywczym: ma wysoką zawartość białka (do 60%) a także jest bogata w witaminy z grupy B (Costa i in., 2019). To właśnie chlorelli zawdzięczamy naturalny pigment, który jest stosowany w celach zdrowotnych, kosmetycznych i spożywczych (Mobin i Alam, 2017). Ma ona także właściwości pochłaniania metali ciężkich, powinna być więc spożywana przez zwierzęta (i ludzi), ponieważ żyjemy w coraz bardziej zatrutym środowisku.

Co to jest Spirulina

Spirulina jest wielokomórkową cyjanobakterią, która ma długi, walcowaty kształt. Spirulina rośnie w ciepłych wodach zarówno słodkich jak i słonych na całym świecie. Zawiera ona dużo białka, witamin oraz minerałów takich jak żelazo, magnez, miedź i mangan. Spirulina może pomóc w wzmocnieniu układu odpornościowego, redukcji stanów zapalnych, poprawie trawienia oraz zmniejszeniu ryzyka chorób serca i chorób nowotworowych.

Co to są Algi morskie

Algi Ascophyllum nodosum mają wiele właściwości zdrowotnych dla zwierząt, w tym wspomaganie układu immunologicznego, zapobieganie chorobom tarczycy, regulowanie trawienia oraz zmniejszenie ryzyka chorób serca i chorób nowotworowych. Algi te są bogate w wiele składników odżywczych, takich jak błonnik, jod, żelazo, wapń i magnez Ze względu na wysoką zawartość jodu, mogą również pomóc w regulowaniu pracy tarczycy u zwierząt np. z niedoczynnością tarczycy, która często występuje u psów w starszym wieku.

Blog

Algi Ascophyllum nodosum a Spirulina 

Różnią się między sobą przede wszystkim pochodzeniem, składem chemicznym i właściwościami zdrowotnymi. Algi morskie są bardziej zróżnicowanym źródłem składników odżywczych, a spirulina jest bogata w białko, witaminy i minerały. Oba rodzaje alg mogą być stosowane jako składnik diety psów i kotów, ale należy pamiętać, że zbyt duża ilość każdego z tych składników może być szkodliwa dla zdrowia zwierzęcia.

Algi Ascophyllum nodosum a Chlorella

Ascophyllum nodosum i Chlorella to dwa rodzaje alg, które są popularne ze względu na swoje właściwości odżywcze i zdrowotne. Ascophyllum nodosum to gatunek brązowej algi, który jest bogaty w jod, potas, żelazo, wapń i błonnik. Jod jest ważnym składnikiem diety psów i kotów, który wpływa na funkcjonowanie tarczycy i regulację metabolizmu. Chlorella to gatunek zielonej algi, który jest bogaty w chlorofil, białka, witaminy A, C i K, minerały oraz antyoksydanty. Chlorofil ma właściwości detoksykujące i może pomóc w oczyszczeniu organizmu z toksyn.

Chlorella a Spirulina

Spirulina to niebiesko-zielona cyjanobakteria, a chlorella to zielona alga słodkowodna. Spirulina jest bogatsza w magnez niż chlorella będzie więc lepsza do jego uzupełniania w diecie zwierzęcia. Oba organizmy są bogatym źródłem składników odżywczych i wykorzystywane są w celach żywieniowych oraz suplementacji diety zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Oba produkty nie są źródłem jodu w diecie. Są bogate w witaminy z grupy B w tym witamina B12, która prawie nigdy nie występuje w roślinach, Witamina C oraz Ea także makroelementy: wapń, magnez, cynk, potas i wiele innych

OLEJ%20OMEGA3%20DLA%20JUNORA%20200ML.pngOLEJ%20OMEGA3%20DLA%20JUNORA%20200ML%20(1).pngOLEJ%20OMEGA3%20DLA%20JUNORA%20200ML%20(2).png

Blog

Dla dociekliwych, badania naukowe

Algi Ascophyllum nodosum są nadal przedmiotem wielu badań i analiz. Na pewno nie znamy jeszcze ich całego potencjału. Jako ciekawostkę niech stanowią badania z 2022 roku: Polisacharyd Ascophyllum nodosum reguluje metabolity mikroflory jelitowej w celu ochrony przed zapaleniem okrężnicy u myszy Lilong Wang, Chunhong Yan, Linlin Wang, Chunqing Ai, Songtao Wang, Caihong Shen, Yuqin Tong i Shuang Song Polisacharyd Ascophyllum nodosum (ANP) może chronić przed zapaleniem okrężnicy, ale mechanizm leżący u jego podstaw jest nadal niejasny. W tym badaniu określono metabolity mikroflory jelitowej regulowanej przez ANP, aby ujawnić mechanizm działania przeciwzapalnego ANP. Wykorzystując model fermentacji okrężnicy in vitro, wyniki wskazują, że mikroflora jelitowa może wykorzystywać część ANP do zwiększania stężenia krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFAS) i zmniejszania zawartości amoniaku. Metabolomika ujawniła, że 46 różnych metabolitów, takich jak betaina, L-karnityna i rybonukleotyd aminoimidazolokarboksyamidu (AICAR), może zostać zmienionych przez ANP. Analiza szlaków metabolicznych wykazała, że ANP zwiększał głównie biosyntezę fenyloalaniny, tyrozyny i tryptofanu oraz biosyntezę aminoacylo-tRNA, które były ujemnie skorelowane z postępem stanu zapalnego. Co ciekawe, te metabolity związane ze stanem zapalnym były również regulowane w górę przez ANP u myszy z zapaleniem jelita grubego, w tym betaina, L-karnityna, AICAR, N-acetyloglutamina, tryptofan i walina, które były głównie związane z metabolizmem aminokwasów i biosynteza aminoacylo- tRNA.

Ponadto metabolity modulowane przez ANP były związane ze względną obfitością Akkermansia, Bacteroides, Blautia, Coprobacillus, Enterobacter i Klebsiella. Dodatkowo, bazując na wartościach VIP, betaina jest kluczowym metabolitem po suplemencie ANP in vitro i in vivo. Jak wskazują te odkrycia, ANP może regulować w górę produkcję SCFAS, betainy, L-karnityny i AICAR oraz biosyntezę ammo-acylo-tRNA w celu ochrony przed zapaleniem okrężnicy i utrzymania zdrowia jelit. Jednakże algi morskie Ascophyllum nodosum są kojarzone przez psiarzy i kociarzy z powodu wpływu na higienę jamy ustnej. Faktycznie są badania, które to potwierdzają, jednak nie oznacza to że wystarczą algi aby nie trzeba było psom i kotom myć zebów. To jest dodatkowe wsparcie, ale powinno być stosowane rozważnie, ponieważ algi to źródło jodu w diecie. Nadmiar jodu może skutkować żywieniową nadczynnością tarczycy u zwierzęcia! Gawor, J., Jank, M., Jodkowska, K., Klim, E., & Svensson, U. (2018). Effects of Edible Treats Containing Ascophyllum nodosum on the Oral Health of Dogs: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Single-Center Study. Frontiers in Veterinary Science, 5 Celem tego kontrolowanego placebo, podwójnie ślepego, randomizowanego badania (zaprojektowanego zgodnie ze standardami medycyny opartej na faktach) było określenie wpływu 90-dniowego podawania jadalnych smakołyków zawierających brązowe algi, Ascophyllum nodosum, na gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego na zęby psów, a także na inne parametry charakteryzujące stan zdrowia jamy ustnej psów(…) Spożywanie jadalnych smakołyków zawierających A. nodosum skutecznie zmniejszało gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego u badanych psów. Psy otrzymujące A. nodosum wykazywały również znacznie niższe stężenia VSC i lepszy stan zdrowia jamy ustnej (np. OHI i GBI) niż psy z grupy kontrolnej otrzymującej placebo.

Agnieszka%20Cholewiak%20-%20G%C3%B3rlaczyk.png

Bibliografia

Dajana J. Kovač et al., Algae in food and feed, Food and Feed Research 40 (1), 21-31, 2013
Enzing C, Ploeg M, Barbosa M, Sijtsma L, authors Vigani M, Parisi C, Rodriguez Cerezo E, editors. Microalgae-based products for the food and feed sector: an outlook for Europe. EUR 26255. Luxembourg (Luxembourg): Publications Office of the European Union; 2014. JRC85709,
Araújo R, Vázquez Calderón F, Sánchez López J, Azevedo IC, Bruhn A, Fluch S, Garcia Tasende M, Ghaderiardakani F, Ilmjärv T, Laurans M, Mac Monagail M, Mangini S, Peteiro C, Rebours C, Stefansson T and Ullmann J (2021) Current Status of the Algae Production Industry in Europe: An Emerging Sector of the Blue Bioeconomy. Front. Mar. Sci. 7:626389. doi: 10.3389/fmars.2020.626389
Costa, J. A. V., Freitas, B. C. B., Santos, T. D., Mitchell, B. G., and Morais, M. G. (2019). “Open pond system for microalgae culture,” in Biomass, Biofuels and Bioechamicals, Biofuels from Algae, eds A. Pandey, J.-S. Chang, C. R. Soccol, D.-J. Lee, and Y. Chist (Amsterdam: Elsevier), 199–223.
Ascophyllum nodosum polysaccharide regulates gut microbiota metabolites to protect against colonic inflammation in mice Wang, Lilong; Yan, Chunhong; Wang, Linlin; Ai, Chunqing; Wang, Songtao; Shen, Caihong; Tong, Yuqin; Song, Shuang Food & Function , Volume 14 (2): 12 – Jan 9, 2023
Gawor, J., Jank, M., Jodkowska, K., Klim, E., & Svensson, U. (2018). Effects of Edible Treats Containing Ascophyllum nodosum on the Oral Health of Dogs: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Single-Center Study. Frontiers in Veterinary Science, 5,